Jak włączyć do diety więcej warzyw i nawet tego nie zauważyć?

Chętnie sięgamy po to, co nas nie tylko syci, ale jest też proste i szybkie do przygotowania. W efekcie dieta wielu z nas jest dość uboga w warzywa. Najwyższy czas to zmienić! Polecamy kilka trików na to, jak przemycić więcej „zielonego” do codziennego jadłospisu.

Wprowadzanie większej ilości warzyw do menu warto rozpocząć już od śniadania. Jeśli zazwyczaj rano jadasz kanapki, wystarczy, że dodasz do nich jakieś ulubione warzywo – paprykę, pomidora czy ogórka. Możesz też zagryzać kanapki np. rzodkiewkami lub selerem naciowym albo przyrządzić sobie sałatkę. Dla tych, którzy wolą rozpocząć dzień od ciepłego posiłku, polecamy szakszukę. To danie z podsmażonymi warzywami i jajkami sadzonymi, już od kilku lat jest popularne wśród Polaków. Namiętnie przyrządzamy je nie tylko na pierwszy posiłek! Szakszukę możesz zrobić z różnorodnych warzyw. Świetnie sprawdzą się tu pomidory, papryka, szpinak, jarmuż, a nawet cukinia czy bakłażany. Jeśli zostały ci warzywa z poprzedniego dnia, np. szpinak lub otwarte opakowanie krojonych pomidorów, wykorzystaj je do tego przepisu.

Przepis: Szakszuka

Puszka krojonych pomidorów
Cebula
Papryka
4 jajka
Szczypta papryki słodkiej
Szczypta papryki wędzonej

Cebulę posiekaj i podsmaż na margarynie. Kiedy się zrumieni, dodaj na patelnię posiekaną paprykę. Gdy papryka zmięknie, dodaj do niej pomidory. Całość duś do momentu, aż sos trochę odparuje i stanie się gęsty. Na końcu zrób cztery małe wgłębienia w sosie z warzyw i wbij w każde z nich po jednym jajku. Smaż na małym ogniu do momentu, aż białka jajek się zetną.

fot. Shutterstock

Wytrwalszym domowym szefom kuchni polecamy pasty warzywne. Doskonałą pastę zrobisz np. z marchewki.

Przepis: Pasta z marchewki

5 obranych i upieczonych marchewek
4 pomidory suszone
3 łyżki ziaren słonecznika
3 łyżki oliwy z oliwek
Szczypta harissy
Szczypta kuminu

Ziarna słonecznika upraż na patelni. Wszystkie składniki pasty wrzuć do blendera kielichowego i zmiksuj na gładką pastę.
Taka pasta doskonale pasuje do świeżego żytniego chleba. Możesz też zrobić kanapki z dodatkiem wędzonej ryby np. pstrąga lub makreli. Jeśli planujesz użyć bardzo słonej ryby, dodaj do pasty mniej pomidorów suszonych (które również są bardzo słone).

Warzywa najczęściej jemy podczas obiadu w formie surówki lub sałaty. Jeśli chcemy, żeby były one jednym z podstawowych składników naszego posiłku, możemy zrobić leczo albo pastę z makaronem z fasoli lub ciecierzycy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że ma dużą zawartość białka, dzięki czemu jest bardzo sycący. Świetnie sprawdzi się też u osób uprawiających sport i tych będących na diecie redukcyjnej. Makaron z czarnej fasoli znakomicie komponuje się z sosem ? la chili con carne w wersji wegetariańskiej lub mięsnej.

fot. Shutterstock

Przepis: Makaron z czarnej fasoli z sosem pomidorowym i serem solankowym

Opakowanie makaronu z czarnej fasoli
2 małe cebule
3 ząbki czosnku
Szczypta kuminu
Szczypta chili
Szczypta oregano
Szczypta słodkiej papryki
1 papryka
Opakowanie pomidorów krojonych
2 łyżki koncentratu pomidorowego
Pół opakowania białego sera solankowego
Oliwa
Sól pieprz
Sok z cytryny do smaku

Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż posiekaną w drobną kostkę cebulę. Następnie dodaj posiekany czosnek i przyprawy (poza oregano). Kiedy cebula się zeszkli, dodaj posiekaną paprykę i smaż ją przez chwilę. Całość zalej pomidorami z puszki i koncentratem oraz duś do momentu, aż papryka lekko zmięknie. Na końcu posyp sos oregano i wymieszaj. Podawaj z ugotowanym makaronem z czarnej fasoli i serem solankowym.

Taki makaron jest dość suchy, dlatego polecamy podawać go z większą ilością sosu, niż w przypadku makaronu pszennego.

fot.: Shutterstock


Warzywa doskonale sprawdzą się również na kolację. Łatwo się trawią, dzięki czemu nie zalegają nam w brzuchu i nie czujemy się po nich ociężali. Jednym z łatwiejszych i zarazem naprawdę pysznych posiłków, które można zjeść wieczorem, są pieczone warzywa.

Przepis: Pieczone warzywa

3 marchewki
2 buraki
4 ziemniaki
4 pietruszki
1 batat
Natka pietruszki
Główka czosnku
Oliwa z oliwek lub olej rzepakowy tłoczony na zimno
Jogurt grecki
Sól i pieprz
Sok z cytryny do smaku

Warzywa obierz i oczyść (jeśli masz młode ziemniaki i marchew możesz ich nie obierać). Piekarnik nagrzej do 180°C i zacznij od włożenia do pieca pokrojonych na większe kawałki buraków. Po 15 minutach dodaj resztę warzyw, główkę czosnku (w całości), natkę pietruszki, polej oliwą i przypraw solą i pieprzem. Całość piecz do momentu, aż warzywa zmiękną, ale wciąż pozostaną jędrne. Upieczony czosnek wyciśnij do miseczki, połącz z jogurtem i dopraw do smaku. Warzywa podawaj z sosem.

fot. Shutterstock

Ostatnimi czasy możemy obserwować, jak popularne stały się różnego rodzaju napoje zawierające warzywa. Możesz je „przemycić” do koktajli, które świetnie sprawdzą się jako drugie śniadanie lub podwieczorek. Bardzo zdrowe są również napoje kiszone np. sok z kiszonej kapusty lub zakwas z buraków. Ten drugi możesz wykorzystać np. do zrobienia chłodnika, ale też po prostu jako orzeźwiający napój.

Przepis: Zakwas z buraków

1 kg buraków
2 litry wody
3 liście laurowe
4 obrane ząbki czosnku
2 łyżki soli

Przygotuj naczynie na zakwas np. kamionkowe. Porządnie je umyj i sparz wrzątkiem. Buraki obierz i pokrój w grube plastry. Ułóż w słoju razem z czosnkiem i liśćmi laurowymi. Ważne, żeby czosnek i liście laurowe były przyciśnięte burakami, dzięki temu nie wypłyną na wierzch. Zagotuj wodę i rozpuść w niej sól. Zalej buraki wodą. Najlepiej na wierzch postawić mały talerzyk, żeby buraki nie wypłynęły spod wody. Jeśli natomiast wypłynie czosnek, wyjmij go sparzoną łyżką i wrzuć z powrotem. Zakwas pozostawiamy na 6-7 dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie jest gotowy do picia.

Zdrowe i równie smaczne wersje klasycznych dań

Będąc na diecie lub chcąc jeść zdrowiej, nie trzeba rezygnować z ulubionych dań. Praktycznie każde danie da się przyrządzić w taki sposób, by było lżejsze. Sprawdź kilka naszych przepisów.

Pizza margherita na spodzie z kalafiora

Patrząc na liczbę pizzerii w naszym kraju, bez wahania można stwierdzić, że ten włoski placek, to jedno z naszych ulubionych, zagranicznych dań. Prawdziwa pizza nie jest bardzo kaloryczna. Powinna być na cienkim cieście z mozzarellą, która jest stosunkowo lekkim serem. Kiedy jednak zamawiamy pizzę na mieście lub do domu, często ocieka ona tłuszczem. Nasza wersja jest mniej kaloryczna, bo zamiast pszennego ciasta, spód jest zrobiony z kalafiora.


Składniki:

2 szklanki startego kwiatu kalafiora
½ szklanki startego parmezanu
1 jajko
500 ml przecieru pomidorowego
2 łyżki koncentratu pomidorowego
Szczypta suszonego czosnku
2 łyżki margaryny
Szczypta oregano
Szczypta bazylii
Sól, pieprz
Mozzarella
Świeża bazylia

Piekarnik rozgrzej do 190 stopni C. Startego kalafiora wymieszaj z parmezanem i jajkiem. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wysyp powstałą masę. Ułóż ją w formie placka na pizzę, włóż do piekarnika i piecz przez około 20-30 minut.
W rondelku rozpuść margarynę, wlej pomidory i koncentrat i duś, aż sos zgęstnieje. Na końcu dodaj przyprawy. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

fot. Shutterstock

Upieczony spód do pizzy posmaruj sosem i wyłóż na niego plastry mozzarelli. Włóż ponownie do piekarnika i trzymaj w nim, aż ser się rozpuści. Po upieczeniu udekoruj świeżą bazylią.

Wegetariańskie „mielone” z puree z selera i mizerią

Mielone z tłuczonymi ziemniakami i mizerią to danie, które bardzo często gości na naszych stołach. W zależności od tego, jakie mięso lubisz, kotlety mielone możesz zrobić tradycyjnie, z mięsa wieprzowego albo - tak jak my - lekkie „mielone” w wersji wegetariańskiej.

300 gramów kotletów sojowych
60 gramów płatków owsianych błyskawicznych
1 litr bulionu
Cebula
Jajko
Posiekana natka pietruszki
2 łyżki margaryny
2 selery
Szklanka mleka
Szczypta gałki muszkatołowej
Sok cytryny do smaku
4 ogórki gruntowe
Pół opakowania jogurtu greckiego light lub jogurtu śmietankowego
Koperek
Sól, pieprz

Cebulę posiekaj i podsmaż na margarynie. Płatki zalej ciepłym bulionem i pozostaw do ostygnięcia. Resztę bulionu zagotuj, wrzuć kotlety i gotuj je według instrukcji na opakowaniu. Ugotowane kotlety pozostaw do ostygnięcia, odsącz i drobno posiekaj lub zmiel w maszynce do mielenia. Wymieszaj posiekane kotlety sojowe z namoczonymi i odcedzonymi płatkami, cebulą, natką pietruszki i jajkiem. Smaż z dwóch stron na patelni teflonowej na małej ilości tłuszczu lub upiecz w piekarniku w 180 stopniach C przez około 20 min, przewracając kotlety w połowie pieczenia.

Selera obierz, posiekaj i ugotuj w wodzie ze szklanką mleka. Po ugotowaniu odcedź i zblenduj z dwiema łyżkami margaryny. Dopraw do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny i gałką.
Ogórki zetrzyj na tarce na cienkie talarki i posól. Pozostaw na chwilę, żeby puściły wodę, odcedź i wymieszaj z jogurtem i posiekanym koperkiem. Dopraw solą i pieprzem.

fot.: Shutterstock

Kotlety z boczniaków

Dla wielu z nas nie ma niedzieli bez schabowego. To piękna tradycja, z którą nie ma sensu walczyć. Tym, którzy jednak chcieliby spróbować odchudzonej i wegetariańskiej wersji popularnych kotletów, polecamy poniższy przepis.

4 boczniaki
Kefir
5 łyżek otrębów owsianych
2 łyżki mąki
2 jajka
Olej
1 cebula pokrojona w piórka
Sól i pieprz do smaku

Grzyby umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Obtocz je w mące, potem w roztrzepanych jajkach i na końcu w obrębach.

„Kotlety” piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C na papierze do pieczenia skropionym olejem do momentu, aż panierka stanie się złota. Obróć w trakcie pieczenia.

Pasztet z selera

Pasztety z warzyw różnią się w smaku od tych mięsnych, ale smakują one nie tylko wegetarianom. Poza tym mają mniej kalorii i są lekkostrawne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako przystawka w czasie przyjęć.

2 duże selery
1 marchewka
2 cebule
5 grzybów suszonych
100 gramów margaryny wegańskiej (bez dodatku mleka)
3 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
½ szklanki otrębów owsianych
3 jajka
Szczypta gałki muszkatołowej
Sól, pieprz

Grzyby namocz w gorącej wodzie. Seler i marchew zetrzyj na tarce na grubych oczkach. Cebulę posiekaj. W dużym garnku rozpuść dwie łyżki margaryny i podsmaż cebulę. Następnie dodaj seler, marchew, resztę margaryny, przyprawy, grzyby (razem z wodą, w której się moczyły) i duś na małym ogniu do momentu, aż warzywa będą miękkie. W razie potrzeby podlej wodą.
Kiedy warzywa będą gotowe, odstaw je na chwilę, żeby trochę przestygły. Następnie wbij jajka, dodaj otręby, szczyptę gałki i dopraw do smaku.
Pasztet wyłóż do formy i piecz około godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.

fot.: Shutterstock

Rośliny to przyszłość - coraz chętniej jemy wege i sięgamy po roślinne zamienniki mięsnych dań

Dieta wegetariańska wciąż budzi pewne kontrowersje, szczególnie w Polsce, gdzie narodowymi potrawami są gołąbki, golonka i schabowe. Jednak dania pozbawione mięsa mogą być równie bogate w substancje odżywcze i równie smaczne, co te mięsne.

Coraz więcej osób ogranicza lub całkowicie zaprzestaje jedzenia mięs. Niektórzy z powodów etycznych, inni - zdrowotnych, a jeszcze inni po prostu lubią różnorodność w codziennym menu. Niezależnie od tego, czy zaliczacie się do którejś z powyższych grup, czy też nie, warto poznać potęgę diety pozbawionej mięsa.

Dostępność warzyw i owoców, również tych egzotycznych, jest coraz większa, zatem i sposób odżywiania nie musi ograniczać się do kanapki z serem i pomidorem (choć i ona ma wielki potencjał). Przedstawiamy kilka przepisów, dzięki którym będziecie mogli przekonać się, że potrawy bez kurczaka czy wieprzowiny wcale nie tracą na smaku, a w wielu przypadkach wręcz zyskują.

Makaronowa kanapka z grzybami curry

Składniki na dwie porcje:
3-4 arkusze makaronu do lasagne
300 g boczniaków
1 łyżka curry
szczypta papryki chili
sól, pieprz
1 łyżeczka oleju
1 łyżka margaryny
200 ml śmietany 30 proc.

Sposób przygotowania:
1. Makaron gotujemy al dente zgodnie z zaleceniami producenta. Po ugotowaniu arkusze możemy podzielić na połowy.
2. W międzyczasie oczyszczamy i osuszamy grzyby. Kroimy je na mniejsze kawałki.
3. W osobnej misce mieszamy przyprawy wraz z olejem. Przesypujemy do środka boczniaki i mieszamy je, by równomiernie pokryły się marynatą.
4. Na patelni rozgrzewamy margarynę, po czym przekładamy na nią grzyby. Smażymy do momentu, aż zaczną się rumienić.
5. Na koniec dodajemy śmietanę. Gdy woda wyparuje, a sos będzie dosyć gęsty, zdejmujemy z ognia.
6. Na talerzu układamy naprzemiennie arkusz makaronu i potrawkę z boczniaków. Wierzch przystrajamy listkiem bazylii lub pietruszki.

fot. Shutterstock


Jajecznica z kalafiorem, brokułem i tofu

Składniki na dwie porcje:
2 duże jajka
200 g tofu
kilka różyczek kalafiora
kilka różyczek brokułu
1 łyżka sosu sojowego
szczypta pieprzu
szczypta kurkumy
szczypta słodkiej papryki
1 ząbek czosnku
1 łyżka margaryny + olej
opcjonalnie łyżka sezamu

Sposób przygotowania:

1. Tofu odsączamy z zalewy, układamy pomiędzy kilkoma kawałkami ręcznika papierowego i obciążamy talerzem lub deską. Dzięki temu będzie bardziej kruche. Następnie kroimy je w kostkę.
2. Różyczki kalafiora i brokułu dzielimy na mniejsze kawałki.
3. W głębokiej patelni (najlepiej woku) rozgrzewamy margarynę wraz z odrobiną oleju, po czym wrzucamy warzywa. Gdy zaczną się lekko rumienić, dodajemy tofu.
4. Zawartość patelni przyprawiamy kurkumą, papryką, sosem sojowym i pieprzem.
5. Czosnek siekamy drobno i przekładamy na patelnię. Smażymy wszystko razem przez kilkanaście sekund, po czym dodajemy jajka. Możemy je wcześniej rozkłócić w miseczce.
6. Całość mieszamy do momentu, aż jajko się zetnie.
7. Wykładamy jajecznicę na talerze, posypujemy sezamem. Można ją podawać z ryżem lub bez dodatków.

Kanapka z burakiem, serkiem i awokado

Składniki na dwie kanapki:
4 kromki ciemnego pieczywa
1 surowy burak (lub 2 łyżki tartych buraczków)
serek śmietankowy do smarowania
1/2 awokado
kilka kropel soku z cytryny
margaryna do smarowania
sól, pieprz
garść rukoli

Sposób przygotowania:

1. Surowego buraka obieramy, kroimy drobno lub ścieramy na tarce i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Odstawiamy do ostudzenia.
2. Dwie kromki chleba smarujemy serkiem, na wierzchu rozkładamy kawałki buraka. Pozostałe kromki pokrywamy cienką warstwą margaryny.
3. Oddzielamy miąższ awokado od skórki. Najlepiej zrobić to za pomocą łyżki. Następnie kroimy miąższ na plasterki. Każdy z nich skrapiamy sokiem z cytryny, aby nie zmieniły koloru. Układamy je na warstwie z buraka. Posypujemy solą i pieprzem.
4. Na wierzchu kładziemy rukolę i przykrywamy pozostałymi kromkami chleba.
5. Lekko dociskamy kanapki. Gotowe!

fot.: Shutterstock


Zapiekanka ratatouille

Składniki na 6 porcji:
300 g bakłażana
300 g cukinii
300 g pomidorów
1 cebula
2 ząbki czosnku
szklanka passaty pomidorowej
1 łyżka suszonego tymianku lub rozmarynu
1 łyżka oliwy
1 łyżka margaryny
sól, pieprz
2 łyżki startego parmezanu

Sposób przygotowania:

1. Bakłażana i cukinię kroimy w plastry wzdłuż lub w poprzek. Każdy z nich oprószamy solą i pozostawiamy na kilka minut, by puściły soki. Następnie odsączamy je za pomocą ręcznika papierowego i skrapiamy oliwą.
2. Pomidory kroimy w plasterki, posypujemy solą i skrapiamy oliwą.
3. W międzyczasie cebulę kroimy w piórka, a czosnek w plasterki.
4. W rondelku rozgrzewamy margarynę, po czym wrzucamy cebulę. Gdy się zeszkli, dodajemy czosnek i zioła.
5. Po kilkunastu sekundach wlewamy passatę, doprawiamy solą i pieprzem. Całość gotujemy na średnim ogniu przez kilka minut.
6. Przygotowany sos rozlewamy wewnątrz brytfanny, a na jego wierzchu układamy naprzemiennie plastry bakłażana, cukinii i pomidora. Możemy to robić pionowo lub poziomo.
7. Całość pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez ok. 30 minut do momentu, aż warzywa zmiękną.
8. Gotowe danie posypujemy tartym parmezanem.

fot.: Shutterstock

Tak przygotowane dania z pewnością przekonają niejednego mięsożercę, że potrawy na bazie warzyw mogą być równie sycące i pyszne, co te mięsne, a przy tym o wiele bardziej barwne i aromatyczne. Zróbcie zatem listę zakupów i przyrządźcie je samodzielnie. Smacznego!

Dania, które dbają o twoje serce – wykorzystaj najlepsze składniki

Materiał promocyjny partnera

O to, co znajduje się na talerzach, powinni dbać wszyscy - niezależnie od stanu zdrowia. Jednak szczególnie ci, którzy mają problemy z sercem, przykładają dużą uwagę do diety. Bo serce mamy tylko jedno. Co więc powinno znaleźć się w naszym jadłospisie, żeby serce było zdrowsze? Przedstawiamy kilka prostych przepisów na zaskakująco pyszne dania.

Fot.: Shutterstock


Składniki dobrej jakości to klucz do zadowolonych żołądków, ale i serc – dosłownie. Dieta bogata w produkty przetworzone i te wyprodukowane bez dbałości o wysoką jakość, często odbija się negatywnie na kondycji tych organów. Dlatego bardzo ważne jest, by z uwagą planować posiłki i kupować tylko te produkty, do których mamy zaufanie. Dobrze, jeśli wśród nich znajdą się między innymi jagody, orzechy, pomidory, komosa ryżowa czy chude mięsa.

Zapiekanka z pomidorem i bakłażanem

Fot.: Shutterstock

Składniki:
• 1 bakłażan
• 2 pomidory
• 200 g kaszy gryczanej
• 70 g chudego twarogu
• 1 ząbek czosnku
• 1 łyżka suszonej bazylii
• 2 łyżki margaryny Flora
• kilka kropli oliwy
• sól, pieprz

Sposób przygotowania:
1. Kaszę przyrządzamy zgodnie z zaleceniami producenta. Należy uważać, aby jej nie rozgotować.
2. Bakłażan i pomidory kroimy w plastry.
3. Czosnek drobno siekamy i łączymy z twarogiem. Dodajemy bazylię, sól i pieprz.
4. Ugotowaną kaszę łączymy z margaryną, a następnie z masą twarogową. Całość wykładamy do brytfanny i przykrywamy plasterkami bakłażana i pomidora. Warzywa doprawiamy pieprzem i skrapiamy oliwą.
5. Naczynie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Po 30 minutach zapiekanka jest gotowa.

Klopsiki z czerwonej soczewicy w sosie pomidorowym

Fot.: Shutterstock

Składniki:
• 1 szklanka czerwonej soczewicy
• 2 kromki chałki
• 1/2 szklanki mleka
• 2 ząbki czosnku
• 1 jajko
• 1 łyżka suszonej bazylii
• bułka tarta
• 4 pomidory bez skórki lub 2 puszki pomidorów śliwkowych
• 1 mała marchewka
• 1/2 korzenia pietruszki
• 1 łyżka margaryny Flora
• 2 łyżki posiekanych liści bazylii
• sól, pieprz

Sposób przygotowania:
1. Chałkę rozdrabniamy lekko i namaczamy w mleku przez kilka minut.
2. Soczewicę przepłukujemy pod zimną wodą, aby pozbyć się nadmiernej ilości skrobi. Następnie przesypujemy ją do garnka i zalewamy woda nieco ponad poziom ziarenek. Gotujemy do miękkości, odsączamy na sicie i blendujemy.
3. W misce umieszczamy ostudzoną soczewicę, wyciśnięty przez praskę czosnek, suszoną bazylię, jajko, sól i pieprz. Dodajemy odciśniętą chałkę i wszystko razem wyrabiamy dłonią.
4. Formujemy małe klopsiki i obtaczamy je w bułce tartej.
5. Marchewkę i pietruszkę obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Pomidory świeże lub te z puszki (jeśli nie są w kawałkach) kroimy w kostkę.
6. Na głębokiej patelni rozgrzewamy margarynę i obsmażamy klopsiki z każdej strony.
7. Do środka dodajemy rozdrobnione pomidory oraz marchewkę i pietruszkę. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Początkowo gotujemy pod przykryciem przez ok. 15 minut do momentu, aż warzywa zmiękną. Następnie zdejmujemy pokrywkę, aby woda wyparowała, a pomidorowa zalewa zamieniła się w sos.
8. Gotowe klopsiki podajemy z puree ziemniaczanym lub ulubioną kaszą.

Faszerowana dynia piżmowa

Fot.: Shutterstock


Składniki:
• 1 dynia piżmowa
• 2 łyżki margaryny Flora
• 100 g komosy ryżowej
• kilka liści jarmużu
• 1/2 puszki ciecierzycy
• 1/2 szklanki suszonej żurawiny
• sól, pieprz

Sposób przygotowania:
1. Dynię przekrawamy na pół, wydrążamy gniazdo nasienne i część miąższu (można go później wykorzystać do przyrządzenia zupy krem), a następnie smarujemy margaryną i delikatnie doprawiamy solą.
2. Układamy skórą do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza. Dynię pieczemy przez ok. godzinę.
3. W międzyczasie przygotowujemy farsz.
4. Jarmuż oczyszczamy, kroimy na mniejsze kawałki i odrzucamy grube łodygi.
5. Komosę gotujemy w rondlu - 5 minut krócej niż zaleca producent. Następnie odlewamy wodę. Jeśli komosa jest w woreczku, pozbywamy się go.
6. Do środka wsypujemy ciecierzycę, jarmuż i żurawinę. Dodajemy nieco margaryny, aby farsz nie przywarł do dna. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy do momentu, aż liście jarmużu zmiękną.
7. Upieczoną dynię napełniamy nadzieniem.

Owsianka na mleku migdałowym z jagodami

Fot.: Shutterstock

Składniki:
• 100 g płatków owsianych
• 200 ml mleka migdałowego
• 1/2 banana
• szczypta cynamonu
• 1 łyżeczka margaryny Flora
• garść jagód
• kilka orzechów włoskich

Sposób przygotowania:
1. W rondelku umieszczamy płatki owsiane wraz z mlekiem. Podgrzewamy do momentu zagotowania. Gotujemy na średnim ogniu przez ok. 10 minut.
2. Banana kroimy w plasterki.
3. Na patelni rozgrzewamy margarynę i dodajemy banana. Oprószamy go cynamonem. Obsmażamy z obu stron niezbyt długo.
4. Owsiankę wykładamy do salaterek, na wierzchu rozkładamy kawałki banana, jagody i grubo krojone orzechy włoskie.
5. Ten przepis nie wymaga dodawania cukru ani miodu z uwagi na słodycz mleka migdałowego i duszonych bananów.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 – przepisy na pyszne dania!

Spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 ma wiele korzyści zdrowotnych. Do grupy omega-3 należą: kwasy EPA i DHA oraz kwas α-linolenowy (ALA). Ich źródłem są łatwo dostępne produkty, które warto włączyć do codziennej diety. Zainspiruj się przepisami z produktami bogatymi w omega-3.


Siemię lniane

Siemię lniane to jeden ze składników, który bez wahania można nazwać polskim superfood. Ma wiele wartości prozdrowotnych. Usprawnia pracę układu pokarmowego, wpływa korzystnie na naszą skórę i włosy. Jest też źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu LDL. Siemię lniane dodawane jest często do pieczywa, zdrowych batonów i ciastek. W domowym zaciszu rzadziej po nie sięgamy, choć powoli się to zmienia. Obecnie hitem (wśród przepisów na śniadania) jest tzw. siemianka. To zdrowa i bardzo smaczna alternatywa dla klasycznej owsianki.

Siemianka

- 2 łyżki siemienia lnianego
- Szklanka wody lub mleka
- Mała szczypta soli
- 2 łyżeczki miodu
- Ulubione owoce np. banan
- Ulubione przyprawy, np. cynamon, kardamon, imbir
Siemię lniane zalej gorącym mlekiem lub wodą i pozostaw na 20-30 minut do napęcznienia. Masę przełóż do blendera, wsyp sól, przyprawy, dodaj miód i owoce. Całość zblenduj i przełóż do dwóch miseczek. Podawaj z suszonymi owocami i orzechami.

Oleje roślinne

Oleje roślinne, orzechy i zielone warzywa są źródłem kwasu α-linolenowego (ALA). Ma on właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, pomaga w walce ze stresem i reguluje poziom cukru we krwi. Oleje roślinne znajdziesz np. w margarynie. Te tłoczone na zimno świetnie sprawdzą się do sałatek, pieczonych warzyw, a także zup.

Krem z białych szparagów

Fot.: Shutterstock

- Pęczek białych szparagów
- 5 ziemniaków
- Margaryna
- Włoszczyzna
- Pestki dyni do podana
- Olej rzepakowy tłoczony na zimno do podania
Warzywa oczyść i obierz. Od szparagów odłam zdrewniałe końce. Ziemniaki i szparagi pokrój w kostkę. W garnku rozpuść margarynę i podsmaż na niej szparagi i ziemniaki. Zalej je wodą i wrzuć włoszczyznę. Gotuj do momentu, aż warzywa będą miękkie. Wyłów włoszczyznę i odłóż. Kiedy zupa trochę ostygnie, zmiksuj ją blenderem ręcznym. Na patelni podpraż pestki dyni. Zupę podawaj ze słoneczkiem i olejem rzepakowym.

Ryby morskie

Doskonałym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie. Chociaż najchętniej sięgamy po nie w czasie świąt, warto, by na stałe zagościły w naszej diecie. Kwasy EPA i DHA, które zawierają, są bowiem przyswajane przez nasz organizm tylko za pośrednictwem diety. Zaleca się jeść ryby morskie dwa razy w tygodniu, żeby dostarczyć sobie wystarczającej ilości kwasów omega-3. Wpływają one na obniżenie poziomu trójglicerydów, lepsze zapamiętywanie i obniżenie złego cholesterolu. Kwasy omega-3 znajdziesz w takich rybach jak łosoś, śledź, czy sandacz.

Sałatka ze śledziem

Fot.: Shutterstock

- Roszponka
- Młoda botwina
- Sok z cytryny
- 3 jajka
- 5 płatów śledzia
- Olej lniany
- Cebula
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe

Śledzie przełóż do miski z wodą i namocz przez kilka godzin, raz na jakiś czas wymieniając wodę. Cebulę posiekaj w talarki. Namoczone ryby pokrój w mniejsze kawałki i wkładaj do słoika, przekładając cebulą. Na końcu wsyp przyprawy i całość zalej olejem.

Roszponkę i botwinę umyj. Jajka ugotuj. Ułóż na talerzu roszponkę i botwinkę, pokrojone jajka, śledzie i cebulę. Wszystkie składniki skrop sokiem z cytryny i olejem, w którym moczyły się śledzie.
Gotowe śledzie możesz też podać na kanapkach z chlebem razowym i margaryną.

Pierogi z sandaczem, marchewką i suszonymi pomidorami

Fot.: Shutterstock

- 450 g mąki pszennej
- Szczypta soli
- 140 ml gorącej wody
- 1 jajko
- Łyżka oleju
- 1 kg sandacza
- 2 marchewki
- 4 pomidory suszone
- Natka pietruszki
- 4 łyżki bułki tartej
- Szczypta soli
- 2 szalotki
- Sól
- Pieprz
- 1 jajko
- Olej

Przygotuj ciasto: mąkę przesiej na stolnicę. Uformuj z niej kopczyk i wbij do środka jajko i sól. Połącz jajko z mąką i następnie dodawaj partiami wodę, cały czas wyrabiając do momentu, aż ciasto nie będzie kleiło się do rąk. Zawiń ciasto w ściereczkę i zostaw, aby odpoczęło.

Przygotuj farsz: rybę wyfiletuj i oczyść z ości. Szalotkę posiekaj. Marchewkę zetrzyj na tarce. Podsmaż warzywa i odłóż do miski. Podsmaż rybę i również przełóż ją do miski. Dodaj jajko, posiekane pomidory suszone, sól, pieprz, posiekaną natkę pietruszki i bułkę tartą.
Ciasto cienko rozwałkuj i szklanką powykrawaj w nim okręgi, nakładaj gotowy farsz i zlep. Gotowe pierogi odkładaj na talerz, podsyp mąką, żeby się nie posklejały i przykryj ściereczką. Pierogi wrzucaj na wrzącą, osoloną wodę i gotuj kilka minut od momentu wypłynięcia (długość gotowania zależy od tego, jak grubo rozwałkujesz ciasto).

Wykorzystaj moc polskich roślin w kuchni!

Polacy coraz częściej sięgają po naturalne produkty. Rzepak, len, czosnek niedźwiedzi – dlaczego warto włączyć je do codziennego jadłospisu? Poniżej przedstawiamy garść ciekawostek i kilka smacznych przepisów, które warto przygotować we własnej kuchni.


Rzepak

Roślina ta kojarzy się przede wszystkim z rozległymi łanami o jaskrawożółtym kolorze. Jego nasiona są bardzo oleiste, zawierają około 50 procent tłuszczu. Z tego też powodu to one skupiają na sobie najwięcej uwagi. Używa się je m.in. do produkcji, często wykorzystywanego w naszych kuchniach, oleju rzepakowego.

Fot.: Shutterstock


Polska jest jednym z głównych producentów oleju rzepakowego w Europie. Najwięcej korzystnych właściwości ma ten tłoczony na zimno. Zawiera on w sobie wiele witamin, między innymi A, D3, E i K oraz kwasy omega 3 i 6 – niezbędne w naszej codziennej diecie, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie sobie wyprodukować. Olej rzepakowy często nazywany jest nawet "oliwą północy". Może być używany zarówno na zimno, na przykład do sałatek, jak i do smażenia czy pieczenia. Oto nasza propozycja przygotowania potrawy z jego wykorzystaniem.

Letnia sałatka z truskawkami i olejem rzepakowym

Składniki:
• garść umytej rukoli
• kilka truskawek
• 50 g sera feta
• 1 łyżka oleju rzepakowego
• 1 łyżeczka octu balsamicznego
• 1 łyżka posiekanych orzechów laskowych

Sposób przygotowania:
1. Rukolę układamy na talerzu.
2. Truskawki pozbawiamy szypułek i przekrawamy na kilka kawałków.
3. Fetę rozdrabniamy między palcami.
4. W osobnej miseczce łączymy olej rzepakowy z octem balsamicznym do momentu połączenia składników.
5. Na rukoli rozrzucamy truskawki i fetę. Całość polewamy dresingiem i posypujemy orzechami. Gotowe!

Co ciekawe - rzepak jest również rośliną miododajną. Miód rzepakowy stanowi znakomity dodatek na przykład do kanapek z twarogiem.

Len

Fot.: Shutterstock


Len, podobnie jak rzepak, wykorzystywany jest przede wszystkim w postaci oleju, który produkuje się z jego nasion. Zawierają one w sobie dużo tłuszczu o prozdrowotnych właściwościach. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6, a także witaminy E.
Siemię lniane, czyli po prostu nasiona lnu, stosowane zarówno jako składnik codziennych posiłków, jak i w lecznictwie, zawiera dodatkowo błonnik. Składniki te sprawiają, że len dobrze wpływa na pracę żołądka i jelit, poprawia kondycję włosów i skóry, a także reguluje poziom cholesterolu we krwi.

Dzienna dawka oleju lnianego to ok. 1-2 łyżeczki, zaś maksymalna ilość siemienia lnianego na dzień wynosi 50 g. Olej ten zachowuje swoje właściwości, gdy wykorzystamy go do przygotowania potraw na zimno, gdyż podgrzanie go może sprawić, że je utraci. Siemię lniane można spożywać zarówno w całości, jak i zmielone. W tym drugim przypadku jego składniki odżywcze są łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu. Wypróbujcie nasz świetny przepis z wykorzystaniem nasion lnu.

Kotlety z fasoli z siemieniem lnianym

Składniki:
• 1,5 szklanki fasoli ugotowanej lub z puszki (może być biała albo czerwona)
• 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
• 1 ząbek czosnku
• 1 cebula
• 1 jajko
• sól, pieprz
• 1 łyżka oleju rzepakowego
• bułka tarta do obtoczenia
• 2 łyżki margaryny

Sposób przygotowania:
1. Cebulę i czosnek drobno siekamy.
2. Na patelni rozgrzewamy łyżkę margaryny, wkładamy cebulę i czekamy, aż się zeszkli. Następnie dodajemy czosnek i krótko razem smażymy. Odstawiamy na bok, aby mieszanka przestygła.
3. Siemię zalewamy odrobiną wrzątku i pozostawiamy na kilka minut, aby napęczniało.
4. Fasolę blendujemy na gładką masę.
5. W misce łączymy fasolę z siemieniem, cebulą, jajkiem oraz olejem, solą i pieprzem.
6. Z powstałej masy formujemy kotlety, obtaczamy je w bułce tartej i wkładamy na rozgrzaną patelnię z pozostałą margaryną.
7. Obsmażamy kotlety z każdej strony. Gdy będą równomiernie rumiane, odkładamy je na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
8. Podajemy z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami i ulubioną surówką.

Czosnek niedźwiedzi

Fot.: Shutterstock


Czosnek niedźwiedzi wcale nie przypomina swym wyglądem zwykłego czosnku, który widujemy na straganach. Z jego cebuli wyrasta wiele liści i to właśnie one są najchętniej spożywane. Rośnie dziko szczególnie na leśnych polanach, choć można też posadzić go we własnym ogródku. Z uwagi na wydzielany zapach lepiej nie uprawiać go w domu.

Zarówno smak, jak i właściwości tej rośliny sugerują jej nazwę, są bowiem bardzo zbliżone do krewniaka - czosnku pospolitego. Co prawda smak czosnku niedźwiedziego jest nieco delikatniejszy, ale za to sama roślina ma nie mniej właściwości prozdrowotnych. Podobnie jak zwykły czosnek, działa niczym naturalny antybiotyk, wspomaga odporność i procesy trawienne.

W kuchni używane są przede wszystkim liście, które można dodawać zarówno do dań na zimno, na przykład sałatek czy past kanapkowych, jak i gorących zup lub makaronów. Niekiedy używa się też cebulek, które traktowane są tak samo, jak ząbki czosnku. Przedstawiamy prosty przepis, który wykorzystuje delikatne czosnkowe liście tej rośliny.

Twarogowa pasta kanapkowa z czosnkiem niedźwiedzim

Składniki:
• 30 g liści czosnku niedźwiedziego
• 200 g mocno zmielonego twarogu
• 1 łyżka oleju rzepakowego
• sól, pieprz

Sposób przygotowania.
1. Liście oczyszczamy i drobno siekamy. Możemy użyć do tego blendera.
2. W osobnej misce łączymy twaróg, sól, pieprz i olej.
3. Dodajemy posiekane liście czosnku i dokładnie ucieramy.
4. Gotową pastą można od razu smarować grzanki lub kromki chleba.

Polskie łąki i zagajniki mają do zaoferowania znacznie więcej dobroczynnych roślin. Wiele z nich mija się podczas popołudniowych spacerów i większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może je również wykorzystać w kuchni. Warto poszerzać swoją wiedzę na temat roślin jadalnych, a skorzystamy na tym zarówno pod względem zdrowotnym, jak i kulinarnym.